švýcarský podnikatel a humanista, spoluzakladatel Mezinárodního červeného kříže, iniciátor Ženevských úmluv a první nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1901.
Červený kříž
Český červený kříž je nedílnou součástí celosvětově působícího Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce (známého též jako Mezinárodní Červený kříž).
Zakladatel
Henri Dunant
Síla humanity
milosrdenství mezi zbraněmi
V dlouhé lidské historii najdeme mnoho válek. V minulosti se běžně stávalo, že raněné vojáky nikdo neošetřil, že armády útočily proti obyvatelům měst a vesnic a plenily jejich obydlí. Zajatí vojáci bývali bez milosti pobiti.
V polovině devatenáctého století po jedné z velkých bitev té doby navrhl Henri Dunant, aby státy mezi sebou uzavřely smlouvu o tom, že ranění vojáci budou od té chvíle vždy po boji sebráni a ošetřeni. Dále navrhl utvoření celosvětové organizace, která by vychovávala své členy i ostatní občany k tomu, aby dovedli v nouzi poskytnout pomoc druhému.
Na mezinárodním shromáždění v Ženevě byl tak v roce 1863 založen Červený kříž a o rok později přijata Ženevská úmluva chránící raněné v bojích. Od té doby Červený kříž pomáhá všude ve světě – při válkách nebo katastrofách se stará o raněné a osoby bez domova.
Sedm principů Červeného kříže
Mezinárodní výbor Červeného kříže na mezinárodní úrovni organizuje pomoc obětem válek, pomáhá obyvatelstvu v místech zasažených boji, navštěvuje vězněné a dohlíží na zacházení s nimi. Řídí pátrací službu Červeného kříže, která předává zprávy mezi lidmi rozdělenými válkou či katastrofou a také pátrá po pohřešovaných.
Český Červený kříž
Významné události v průběhu 100 let činnosti Československého/Českého červeného kříže
Pomoc ve světě
Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce je neutrální a nestranné, poskytuje ochranu a pomoc lidem zasaženým katastrofami a konflikty ve 192 zemích světa.
500
14
495
POMÁHEJ S NÁMI!
Hledáme srdcaře, kteří mají smysl pro povinnost, vědí co znamená slovo tým a chtějí nezištně pomáhat druhým.